Обрано нову громадську раду при Держкомтелерадіо України

  Новий склад громадської ради при Держкомтелерадіо України одноголосно засудив «драконівські» законопроекти, які утискують права журналістів чи запроваджують цензуру в інтернеті. Загалом до громадської ради обрано представників 18 організацій, які працюють в інформаційній сфері, зокрема переобрано втретє від 2010 року й президента ВБФ «Журналістська ініціатива» Людмилу Мех.

 

Головою громадської ради обрано на новий термін Олександра Човгана, керівника Асоціації «Незалежні регіональні видавці України». Усі 18 організацій підписали звернення до парламентарів, послів та Президента з вимогою не голосувати й не підтримувати законопроекти, які можуть вплинути на свободу слова, повідомляється на сайті Національної спілки журналістів України.

 

Перший законопроект 10139 стосується змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання поширенню недостовірних відомостей у засобах масової інформації, який зареєстрували від 12 березня 2019 року.

 

Цей проект закону передбачає, що відповідальність настає незалежно від того, чи поширюється фейк з умислом чи ненавмисне. Стосується як онлайн видань, так і газет. За умисний фейк загрожує штраф до 34 тисяч гривень. Якщо ж дані стосуються кандидатів у депутати, кандидатів у президенти й поширюються під час виборів, штраф може вирости до 54 тисяч гривень. Також законопроект на ділі передбачає, що доступ до сайту можуть заблокувати по всій території країни.

 

Другий законопроект 6688 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії загрозам національній безпеці в інформаційній сфері». Він також передбачає, що слідчий може заблокувати роботу сайту, просто звернувшись із заявою до провайдера. Навіть без попереднього звернення до слідчого судді. І термін блокування сайту в цьому випадку буде до 48 годин. І звісно, з цього можуть скористатися недобросовісні конкуренти або провокатори.

 

– Не один рік ми воюємо з тими, хто хоче вбити свободу слова в Україні. Виступаємо проти тих «драконівських» законопроектів, які нам нав’язують представники влади. І завдяки спільним діям, завдяки тому, що стоїмо пліч-о-пліч з громадськими організаціями, нам кілька разів уже вдавалося вплинути на хід подій і відправити на доопрацювання законопроект № 6688, – сказав Олександр Човган. – Тепер з’явився ще один проект від 12 березня під номером 10139. І ми вже надіслали листи депутатам з вимогою не голосувати за цей законопроект. Президент теж отримає лист із проханням накласти вето, якщо все ж народні обранці проголосують за цей законопроект. А щоб закріпити усе це, ми надіслали листи послам багатьох країн з проханням захистити свободу слова в Україні. Ми маємо її зберегти будь-якою ціною.

 

У Національній спілці журналістів наголошують, що українські політики повинні гарантувати свободу слова і не атакувати чинне інформаційне законодавство з метою утисків прав ЗМІ.

 

– Ми не втомимось реагувати на будь-які драконівські ініціативи, – зазначив голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Але політикам варто вести цивілізований діалог з медіа та журналістами і вчитися приймати публічну критику, а не шукати арсенал боротьби з критикою.