«Фронтовий кобзар» – дивовижний проєкт Сергія Пущенка

      Унікальне видання «Кобзаря» Тараса Шевченка побачило світ 2020 року в Харкові. У книжці майже 800 сторінок. Художне оформлення – авторства воїна-добровольця, заслуженого діяча мистецтв України Сергія Пущенка. Корінець видання, виконаний у чорно-білих тонах, завширшки ні багато ні мало – шість сантиметрів. На ньому легко помістилися і назва книжки з іменем поета, і фотопортрет Великого Кобзаря, і його підпис-автограф, і силуети вояків на бронетехніці, і навіть… упоперек корінця – чотири рядки Тарасової строфи, пам’ятної ще зі шкільної хрестоматії, «І на оновленій землі врага не буде, супостата…».

 
    Стильно оформлена обкладинка Шевченкового твору одразу впадає в око читачеві, проте зерно, суть, цікавинка книжки-новинки – не лише в сучасному її оздобленні. «У цьому виданні гармонійно поєдналися сила слова Великого Кобзаря з яскраво втіленою в художньому оформленні духовною величчю захисників Вітчизни», – читаємо в анотації викристалізувану думку Романа Коваля, добровольця, учасника бойових дій. І з ним погоджуєшся на всі сто, погортавши сторінки вагомого фоліанта.

 
Крім поетичних творів класика української літератури, видання містить оригінальні мистецькі фотоілюстрації – десятки колажів на теми російсько-української війни (її у книжці названо «Вітчизняною національно-визвольною війною з російськими окупантами»). І найголовніше – повна назва літературно-художнього твору містить суттєве уточнення (в дужках зазначено – «Фронтовий кобзар») – підзаголовок за найменуванням творчого проєкту живописця Пущенка. Між іншим, сам він фаховий оформлювач друкованої продукції, член Національної спілки журналістів України.

 
Автор колажів і дизайну книжки – лауреат Премії імені Богдана Хмельницького за краще висвітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва 2018 року (харків’янин створив, нагадаємо, неповторну серію картин з більш як сотні живописних портретів добровольців на війні).

 
  «На війні сила слова українського генія Тараса Григоровича Шевченка, Кобзаря, звучить по-особливому, стократністю вибуху небаченої зброї», – так образно висловився у вступній статті майстер слова й пензля. Зображення Тараса Шевченка художник мав змогу особисто бачити в зоні відсічі й стримування збройної агресії – на броні військової техніки, на позиціях та в житті воїнів. Кобзаря малювали в екіпіруванні сучасного лицаря – в касці, бронежилеті й зі зброєю в руках із написами «Слава Україні», «Батько нації» та просто «Кобзар». «А в Українській добровольчій армії, що утворилася з Добровольчого українського корпусу «Правий сектор», Тарас Шевченко постав у обладунках воїна-добровольця, над шоломом якого засяяв німб святого», – написав митець, чиї бойові побратими, читачі поезії «Кобзаря», в окопах і під час рейдів «надихалися левиною силою жертовно боронити Батьківщину».


  Загалом 46 мистецьких робіт Сергія Пущенка ілюструють у цій книжці давні й сьогочасні важкі й звитяжні роки історії України, показують силу й незламність духу нескореної нації. У колажах художник використав, зокрема, світлини з власного фотоархіву (події Революції гідності, бої на Донбасі), а також знімки, які зробили на передовій кореспонденти, військовики, бійці добробатів. Упізнаємо на колажах і фрагменти відомих творів Кобзаря-художника, і бачимо роботи самого Пущенка з його живописної серії «Козацькому роду – нема переводу!»; це розсипи перлів образотворчих задумів, ідей, спостережень і вражень митця, пізнавати які – справжнє естетичне задоволення.

 

Оригінальне видання має поки що невеликий тираж, утім, міркує оптиміст Пущенко, важливий уже сам факт втілення в життя творчого проєкту «Фронтового кобзаря» – навіть якщо побачили світ лише лічені книжки.


У кобзаріані (і вітчизняній, і світовій) такого мистецького твору точно ще не було. Відчувається, до серйозної праці поставилися відповідально: автор проєкту висловив щиру вдячність Інститутові літератури Національної академії наук України за наданий для друку текст Шевченкового «Кобзаря». А грошові пожертви для виготовлення перших примірників книжкового раритету надійшли, звісна річ, від небайдужих шанувальників і патріотів, яких автор проєкту скромно називає достойниками Української справи.


Сергій Шевченко,

письменник, секретар Національної спілки журналістів України