На зв’язку з Токіо – Переяславщина

  «Ще багато зустрічей попереду» – впевнені педагоги й учні з села Дівички, що на Переяславщині, та їхні старші друзі з Токіо. Незабутніми враженнями від двох зустрічей 2018–2019 років у мальовничому селі над Дніпром і перегляду пам’ятних світлин обмінялись учасники чергової конференції наживо, організованої в межах співпраці Асоціації освітян за безпечне майбутнє з активістами Японського фонду майбутніх поколінь.

 

Нагадаємо, що цього місяця (аж по 23 квітня) у 12 школах Житомирської, Київської та Полтавської областей відбулися або днями ще відбудуться такі онлайнові спілкування.

 

– Я ніколи не забуду ніч проти 26 квітня 1986 року, коли разом з батьками спостерігала дивне явище з балкона п’ятого поверху нашого будинку в центрі сучасного тоді міста енергетиків – Прип’яті. З боку Чорнобильської атомної електростанції – яскраві спалахи. Нічого не підозрюючи, мої батьки зранку пішли на роботу, я – до школи, сусіди повели малюків до дитячих садочків. Під час другого уроку нам почали давати якісь пігулки,про які ми нічого не знали. Ми поверталися додому красивими вулицями, які, на наш подив, поливали пінним розчином, по якому ми потім бігали та гралися. Увечері повернувся з роботи батько й розповів, що сталась аварія на атомній станції. А на ранок по радіо вже оголошували, що треба з найнеобхіднішим покинути місто лише на три дні. Я, десятирічна дитина, і не підозрювала, що моя смуга проживання в рідній квартирі й рідному місті закінчилася, – поділилась незабутніми й такими болючими спогадами Оксана Миколаївна Дузь, яка з 1995 року викладає в Дівичках англійську мову.

 

      Як і під час попередніх включень, сьогоднішнє спілкування було різноманітним: привітання англійською мовою двох старшокласниць – про шкільні новини та про те, як здорове харчування позитивно позначається на здоров’ї школярів. Модератор включення – директор школи Марина Олексіївна Кравець – вдало поєднувала презентацію, новини, спогади та музичні вітання учнів. Нагадали українські партнери й спільні заходи в межах Японського проєкту в Україні. Придбані коштом фонду міндобрива місцеві жителі вносили в ґрунт з метою одержання очищених від радіонуклідів харчових продуктів. Наочні матеріали, продемонстровані в ефірі, підтвердили очікування, що впродовж наступних років здоров’я школярів поліпшилося, а це важливий показник ефективності заходів, спрямованих на зменшення внутрішнього опромінення.  

 

  Виконавчий директор японського фонду Джунічі Ковака теж зробив сюрприз: продемонстрував у ефірі власну добірку фотографій з відвідань Дівичок. А ще, побажавши одне одному всіляких гараздів, співрозмовники з різних точок планети висловили сподівання на довгоочікувану зустріч на землі переяславській.

 

Цікаво, що японці так само розповідають у себе на батьківщині про заходи, вжиті цьогоріч у межах започаткованого ними проєкту. У свій журнал пан Ковака та однодумці підготували публікацію про онлайнові конференції з українськими освітянами напередодні 35-х роковин Чорнобильської катастрофи.

 

– Мені дуже приємно прийняти естафету, – сказав наприкінці нинішньої трансляції її учасник з Полтавщини, директор Новомартиновицької школи Ігор Іванович Зубенко. Чергове спілкування заплановане на 20 квітня о 10:00.

 

Тетяна Скомаровська

(пресслужба ВБФ «Журналістська ініціатива»)