День пам’яті жертв Першої світової війни: паліїв нової війни – засудити й покарати!

    У столиці Косова Приштині на Військовій площі кладовища Драгодан 11 листопада 2023 року відбулася урочиста церемонія з нагоди Дня перемир'я (Armistice Day) на пошанування пам’яті всіх, хто втратив життя в минулих або поточних збройних конфліктах. Церемонія організована спільно посольствами Німеччини і Франції в Республіці Косово.

 

      Громадськість відзначила день закінчення Першої світової війни й пом’янула її жертв. Від організаторів промовляли посли двох країн – Олів'є Геро (Франція) і Йорн Роде (Німеччина). Промовці пов’язували трагічні події далекого минулого з небезпеками сьогодення – з новою війною в Європі, яку розпалив московський режим. Учасники церемонії висловлювали солідарність з народом Україні у відсічі окупантам. На церемонію запросили українських медійників, які працюють у Косові за міжнародною програмою захисту журналістів. Від імені преси виступив на цьому заході письменник-публіцист, секретар Національної спілки журналістів України Сергій Шевченко.

 

    Сергій Шевченко зазначив, що народи багатьох держав цього дня згадують жертв трагедії більш як столітньої давнини. «Ми знаємо, що були втягнуті у війну 38 держав, загинули десятки мільйонів людей, – сказав представник НСЖУ. – Франція і Німеччина були тоді противниками на полі бою. І обидві держави зазнали великих втрат. Лише відома з історії найбільш тривала Верденська битва призвела до втрати майже мільйона людей. З них приблизно пів мільйона – це вбиті вояки».

 

Письменник нагадав, що й українці гинули в тій війні. Етнічні землі України були розділені між двома імперіями. Велика частина України понад два століття перебувала під владою Москви. І хоч українці прагнули мати свою державу, їх забирали до царського війська й відправляли на фронт. А на другій частині окупованих етнічних земель України точилися бої Першої світової війни.

 

Трагедія українців у тому, що їхні землі окупували протиборчі імперії – Російська і Австро-Угорська. Мобілізовані в Росії українці мусили воювати проти українців, які захищали інтереси Австро-Угорської монархії. За даними істориків, у тій війні по обидва боки фронту воювали приблизно 4,5 мільйона українців. У російській армії їх було 4 мільйони, в австрійській – до 500 тисяч.

 

Монархії придушували національно-визвольний рух. Зрештою війна підштовхнула Росію до державного перевороту. І Україна після 1917 року здобула незалежність. Але Українську Народну Республіку за кілька років силою зброї знову знищила Москва – тоді наші землі загарбала агресивна червона імперія, яка мала назву СССР.

 

«Як відомо, в Другій світовій війні один з тиранів Сталін опинився серед переможців у складі антигітлерівської коаліції, – сказав Сергій Шевченко. – А нині ми бачимо, що після краху СССР в 1990-х роках, вожді кремлівських терористів Сталін і Ленін досі в пошані в росії. Режим путіна розпочав нову агресію проти України. І світ опинився на межі третьої світової війни».

 

  Сергій показав присутнім свою нову книжку  «Імперія терору», яка нещодавно здобула перше місце в літературно-науковому конкурсі Фундації при Українському вільному університеті в Нью-Йорку (США). Письменник наголосив, що «імперією терору» він називає нинішню росію.

 

«Цього дня ми згадуємо полеглих воїнів, – сказав промовець. – І в спільному європейському домі ми – французи, німці, українці та інші – засуджуємо агресивні війни. Ми засуджуємо Росію як державу-терориста і той геноцид, який вчиняє москва.

 

Допомагаючи Україні, країни демократії наближають перемогу над тиранією. Ми шануємо мужніх героїв – людей, що захищають свою землю, свій народ і стоять в обороні свободи та безпеки Європи. Ми, українці, кажемо спасибі союзникам – за всебічну допомогу й солідарність. І ми закликаємо далі допомагати Україні», – звернувся до присутніх Сергій Шевченко.

 

       Українські медійники цінують великий внесок Німеччини й Косова в захист журналістів, серед них учасників програми "Journalists-in-Residence Kosovo". «Ми всі розуміємо, що інформаційний фронт важливий для перемоги, – сказав публіцист і громадський діяч. – Ми почуваємося солдатами цього фронту». Він нагадав, що в Україні за 19 місяців війни загинули понад 70 журналістів – українських та іноземних.

 

«Згадуючи жертв війни, пам’ятаймо, що агресор, який розпалив нове кровопролиття світового масштабу, має бути переможений, засуджений та належно покараний за вчинені злочини. Хай ця велика війна буде останньою в історії людства!» – підсумував свою промову київський журналіст.

 

Церемонія завершилася покладанням вінка до пам’ятника на Драгоданському кладовищі в Приштині на могилах французьких солдатів, полеглих під час боїв. На цьому заході були присутні також вояки-миротворці з контингенту сил KFOR у Косові, представники громадськості республіки, преса.

 

Пресслужба ВБФ «Журналістська ініціатива»

 

Фото Марини Животкової, Людмили Мех, Адема Сулеймані, Сергія Шевченка