«Жінки, мир, безпека» – форум світового виміру в Косові

    У Приштині (Республіка Косово) 15 квітня 2024 року розпочався дводенний міжнародний форум «Жінки, мир, безпека» (WPS) на актуальну тему як для світу, так і для України, на теренах якої триває розв’язана «рашистською федерацією» агресивна війна. Журналісти, що перебувають у Косові за програмою захисту медійників у час війни, стали учасниками цього форуму, як і в жовтні 2022 року. Тоді, нагадаємо, вперше в історії молодої балканської держави відбулася подія такого виміру (понад 400 учасників і почесних гостей з п'яти континентів).

 

Серед промовців і гостей на відкритті Форуму-2024 було немало відомих політиків, державних і громадських діячів, вчених та експертів з десятків країн світу. Присутні перші особи гілок державної влади Косова. Відкрила форум Вйоса Османі Садріу, президентка Республіки Косово. Після вітальних промов на головній сцені Бетховенської зали готелю «Emerald» відбулися церемоніальні події, в центрі яких – розвиток діяльності Регіонального центру передового досвіду жінок, миру та безпеки в Косові та нагородження Президентською медаллю.

 

  На цьогорічному форумі нагороджено медаллю жінок Афганістану.

 

Нагадаємо, 2022 року такою медаллю нагородили жінок України. Тоді на сцені головної зали форуму прийняли цю відзнаку з рук президентки Косова народна депутатка України Євгенія Кравчук і президентка ВБФ «Журналістська ініціатива» Людмила Мех. 

 

Далі за програмою – обговорення актуальних питань порядку денного цього велелюдного зібрання.

 

Голоси важливі: глобальний заклик припинити сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом

 

Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом (англ. – CRSV), гендерне насильство, порушення фундаментальних прав людини, позбавлення основних свобод – це лише деякі з багатьох нагальних проблем, з якими стикаються жінки в зонах конфлікту, хай то в Україні, на Середньому Сході, в Афганістані чи деінде. Ця панельна дискусія передбачає обговорення шляхів розв’язання нагальних проблем CRSV і його впливі на жінок, мир та безпеку. Наголос – на важливості колективних дій, міжнародної співпраці та політичних заходів для запобігання негативним явищам, а також на потребі належного реагування на них.

 

  Важливо розірвати замкнене коло усталеної практики безкарності – це можливо зробити, зокрема, підвищенням відповідальності за сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом. Часто зловмисники уникають відповідальності за свої дії внаслідок різних факторів. Серед них – слабкі або корумповані правові системи, брак політичної волі до кримінального переслідування, проблеми зі збиранням доказів у зонах конфлікту тощо.

 

Безкарність не лише позбавляє справедливого правосуддя тих, хто вижив, але й провокує дальше насильство. Ця панель передбачає дослідження ключових чинників, що сприяють безкарності за CRSV. Увага до перешкод, з якими доводиться стикатися при збиранні доказів щодо випадків насильства сексуального характеру в зонах конфлікту, а також до потреби забезпечення міцної правової бази на національному й міжнародному рівнях відповідальності за CRSV.

 

Спеціальна сесія: як підвищити роль жінок у мирних процесах

 

Важко переоцінити роль жінок у прагненні до міцного миру та процесів справедливого діалогу. Проте жінки й далі, на жаль, залишаються недостатньо представленими в мирних переговорах і політичних діалогах. Ця панельна дискусія має на меті усунути прогалину й накреслити шлях до того, щоб голоси жінок були впливовими. Йдеться про потребу визначення плану забезпечення ширшого залучення жінок до мирних процесів і політичних діалогів, щоб це слугувало каталізатором необхідних і важливих змін.

 

Вдягнені в однострої та непохитні: жінки – лідери змін у безпековому секторі

 

Світ відзначає 75-річчя НАТО й очікує 25-річчя порядку денного Організації Об’єднаних Націй «Жінки, мир і безпека» (WPS). Ця панельна дискусія покликана висвітлити багатогранність ролей, які виконують жінки в уніформі. Вони відігравали й далі відіграватимуть важливу роль у формуванні участі в національних, регіональних та міжнародних організаціях безпеки. Наголос – на непересічній ролі жінок у розвитку й діяльності секторів оборони та безпеки, включно з оперативною роботою та бойовою службою. Жінки спроможні бути успішними в дипломатичній сфері, вони можуть мати більший вплив на мирні переговори та стратегії розв’язання конфліктів – про це говоритимуть на форумі.

 

Створення систем підтримки для постраждалих

 

Є немало викликів, з якими стикаються постраждалі від CRSV. Учасники дискусії обговорюють потребу комплексної політики для надання підтримки постраждалим, забезпечення справедливості й допомоги їм у реабілітації. Основна місія тут – наголосити на абсолютній потребі для тих, хто пережив сексуальне насильство під час війни, мати визнання, підтвердження й адекватну підтримку. Важливо сприяти реабілітації, розширенню можливостей та реінтеграції постраждалих у суспільство. За це має відповідати спеціальний орган, який проливає світло й на потребу притягнення винних до відповідальності за допомогою правових засобів.

 

Стимулювання позитивних інновацій: підвищення стійкості до зміни клімату, захисту довкілля та запобігання конфліктам за допомогою інклюзивних технологій

 

Ця панельна дискусія зосереджує увагу на трансформаційному потенціалі технологій: як стимулювати розвиток інновацій і рішень на основі даних для подолання складних викликів зміни клімату, захисту довкілля та запобігання конфліктам. Вивчаючи перетин цих важливих питань через призму інклюзивності й гендерної чутливості, важливо визначити практичні стратегії та найкращі практики для використання технологій для значного розширення можливостей уразливих спільнот, сприяння екологічній стійкості в усіх технологічних розробках тощо.

 

Вплив CRSV на соціальну структуру та психічне здоров’я

 

Після закінчення війни суспільство стикається не лише з потребою відбудови інфраструктури, але й із глибокими психологічними наслідками, спричиненими злочинами, пов’язаними з конфліктом, і особливо CRSV. Ця панель заглибиться в менш помітні, але однаково руйнівні впливи CRSV на психічне здоров’я людей, соціальну структуру постраждалих громад та суспільства в цілому. Дискусія досліджує способи, якими CRSV руйнує життя й травмує ще довго після того, як війна закінчиться. Учасники панелі мають зосередити увагу на питаннях дослідження соціальної стигми, з якою стикаються постраждалі (вона часто призводить до ізоляції, маргіналізації та розриву зв’язків у громаді). Водночас промовці пропонуватимуть дієві рішення для зміцнення спільнот, роз’єднаних конфліктом, створення платформ підтримки тощо.

 

Інклюзивні рішення: діалог про порядок денний WPS і кліматичну справедливість

 

Наслідки зміни клімату й погіршення стану довкілля впливають на жінок і дівчат у регіонах, уражених конфліктом. Ці регіони часто несуть на собі тягар дефіциту ресурсів, переміщень населення та небезпек для довкілля, що призводить до підвищеної вразливості й незахищеності. Ця дискусія покаже, як саме програма «Жінки, мир, безпека» (WPS) може ефективно інтегрувати питання кліматичної справедливості для розв’язання унікальних проблем і викликів, з якими стикаються жінки в районах конфліктів.

 

Наступного дня форум працюватиме далі. Планується обговорення ще низки питань. Передбачено дискусію за круглим столом – від законодавства до дії: парламентарі на передовій порядку денного WPS. Наступні теми – революційні кліматичні рішення для прифронтових громад; формування наративів, підвищення обізнаності та сприяння підзвітності – роль ЗМІ у вирішенні проблеми сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом; роль механізмів міжнародного правосуддя у боротьбі з сексуальним насильством; переосмислення безпеки через адекватне фінансування: просування ефективних підходів до боротьби із загрозами безпеці тощо.

 

Пресслужба ВБФ «Журналістська ініціатива»

 

Фото Сергія Шевченка