Два роки програмі захисту медійників «Journalists-in-Residence Kosovo»

  Нинішньої весни минуло два роки, відколи започатковано міжнародну програму професійного захисту журналістів, що діє на Західних Балканах. У час розв’язаної московськими режимом агресивної війни в Європі саме Приштина й Берлін, як відомо, серед перших подали руку підтримки медійникам, чию країну атакували рашистські загарбники.

 

Два роки спільної роботи, звісно, не привід якось «святкувати» чи веселитися, коли у твоєму домі триває війна – не до танців чи пісень... Але можна й потрібно – так вирішили партнери – сказати ще раз про важливість солідарності з Україною. У Косові, добре розуміють людей, що стикаються з гуманітарними ризиками на батьківщині. І українці скористалися нагодою висловити щиру вдячність тим, хто програму започаткував і підтримує, хто дає змогу медійникам бути підмогою своїй державі на інформаційному фронті. Ось чому представники журналістських організацій, колеги з Косова, України, Афганістану, а також члени доброчинних та інших громадських об’єднань, і найголовніше – посадовці державних органів Косова й Німеччини (країн, які беруть участь у фінансуванні програми) вирішили зустрітися в Приштині з нагоди дворіччя діяльності програми «Journalists-in-Residence Kosovo».

 

    Короткі вступні промови виголосили представниця Європейського центру свободи преси й медіа Флютура Кусарі й очільник Асоціації журналістів Косова Джемайль Реджа. До присутніх звернувся Надзвичайний і Повноважний Посол Німеччини в Косові Йорн Роде. Його держава робить вагомий внесок у захист свободи слова і далі триматиме цей курс, запевнив пан Посол. Допомогу й підтримку, що надають уряди ФРН і Косова, впродовж двох років відчувають у Приштині медійники з країн, у яких діяльність незалежних ЗМІ потребує захисту через виклики, спричинені війною (як в Україні), чи зумовлені політикою режиму, далекого від демократії (як в Афганістані).

 

    Українські журналістки Людмила Мех і Людмила Макей, яких запросили до слова організатори зустрічі, подякували ініціаторам міжнародної програми, іноземним донорам і партнерам, чия активна участь уможливила започаткування й розвиток цього унікального проєкту. «Створені безпечні умови для дистанційної інформаційної роботи в Республіці Косово – це лише верхівка айсберга, – прокоментувала підсумки зустрічі Людмила Мех, засновниця й президентка Всеукраїнського благодійного фонду «Журналістська ініціатива», який є багаторічним партнером НСЖУ. – Основне й не менш важливе – сердечність у людських стосунках, гостинність і турбота про колег, які за рекомендацією творчої спілки України стали учасниками програми. Особливо приємно, що ця зустріч відбулася в переддень 65-річчя НСЖУ, в якій свого часу я була заступником голови. Характерним є і заголовок привітання, яке опублікував на сайті спілки її нинішній керівник Сергій Томіленко: «Сьогодні є хвилина для спогадів, але немає часу для святкувань...».

 

Сергій Шевченко

 

Фото автора і Асоціації журналістів Косова