Лауреат премії – учасник журналістських автопробігів

Премію імені Івана Франка в галузі інформаційної діяльності за 2007 рік присуджено заслуженому журналістові України Сергієві Шевченку – авторові книжки «Архіпелаг особливого призначення» (К.: Фенікс, 2006), яка логічно продовжує його попередній збірник “Українські Соловки” (К.: ЕксОб, 2001). Сергій Шевченко – член наглядової ради ВБФ «Журналістська ініціатива». З 2004 року – активний учасник міжнародних автопробігів журналістів. Лауреат конкурсів за найкращі публікації у друкованих виданнях, зокрема – міжнародного відкритого творчого конкурсу «Срібне перо».

 

На здобуття престижної відзнаки книжку «Архіпелаг особливого призначення» подали Співдружність працівників інформаційних видань України і Національна спілка журналістів України. Франковою премією щороку відзначають авторів оригінальних публіцистичних творів у галузі інформаційної діяльності, які сприяють утвердженню історичної пам’яті народу, його національної свідомості та самобутності, спрямовані на державотворення й демократизацію українського суспільства. Книжку Сергія Шевченка видано як соціально значущу за сприяння Київської міської державної адміністрації і велику частину тиражу передано до мережі бібліотек України.

 

Відповідно до постанови Кабміну, премія присуджується до дня народження Івана Франка (27 серпня) комітетом, що діє на громадських засадах. У його складі – представники Державного комітету телебачення і радіомовлення, Міністерства культури і мистецтв, Міністерства освіти і науки, Національної академії наук, Академії мистецтв, Національної спілки журналістів та інших творчих спілок. Відзнака має чотири номінації – за найкращі: публікацію у друкованих засобах масової інформації, твори у телевізійній і радіомовній сфері та наукову роботу в інформаційній сфері. Цього року на конкурс надійшло 36 робіт, відповідно по номінаціях – 11, 10, 7 та 8. У першій (публіцистика) нарівні з автором «Архіпелагу...» лаври здобув також директор Львівського літературно-меморіального музею Івана Франка Роман Горак – за публікації в часописі «Дзвін» про маловідомі події, пов’язані з останнім роком життя Великого Каменяра.

 

Вшановуючи лауреатів, в Українському домі голова Держкомтелерадіо України Едуард Прутнік повідомив, що премія згодом матиме більш високий статус. Можливо, вже з наступного року її присуджуватимуть, як вважають фахівці, залучені до опрацювання «Положення про Національну премію України імені Івана Франка», за видатні заслуги в гуманітарних та суспільно-політичних науках, а також значний внесок у перекладацьку діяльність та популяризацію творчості митця за межами країни.

 

Загалом через Соловецькі табори пройшло, за приблизними підрахунками, до 100 тисяч людей. Епідемії хвороб, репресії та свавілля охорони, голод, виснажлива праця забрали життя щонайменше 25 тисяч в’язнів.

 

  Відповідаючи на запитання журналістів, Сергій Шевченко зазначив, що своїми здобутками завдячує людям, які допомогли йому в роботі над книжкою. Це пошуковець Юрій Дмитрієв з Карелії, публіцист Василь Овсієнко, історик Юрій Шаповал, син Сергій, а також автори світлин Людмила Романюк (Росія), Анастасія Симуха, Руслан Коцаба, Сергій Петрицький та інші (на знімку: з сином Сергієм).

 

«Відродження і збереження національної пам’яті нині дуже актуальні питання, – вважає лауреат. – Багато важить те, що до «соловецької» теми привернуто увагу суспільства саме тоді, коли минають 70-ті роковини Великого терору – масових політичних репресій 1937–1938 років. Добре було б видати в Україні «Соловецьку бібліотеку» з творів митців, чиєю останньою адресою стали табірні кладовища й розстрільні ями. Ось лише кілька імен зі скорботного мартирологу: Євген Плужник, Микола Зеров, Валер’ян Підмогильний, Микола Куліш, Павло Филипович, Мирослав Ірчан... Ми, українці, маємо пам’ятати «розстріляне відродження» – щоб захистити своє Майбутнє», – сказав автор книжки на церемонії вручення дипломів."

 

Людмила Мех

 

Фото Анастасії Симухи