Тиждень сталого розвитку в Косові: курс країни у «зеленому» напрямі

  У Приштині в розпалі цьогорічний Тиждень сталого розвитку в Косові (Kosovo Sustainable Development Week). Такі заходи проводилися тут і в попередні роки. На конференції-2023 обговорюють низку актуальних для країни питань. Серед них – якість повітря й пом’якшення наслідків зміни клімату на Західних Балканах. У конференції в перший день взяв участь прем’єр-міністр Косова Альбін Курті. Рівень представництва – промовистий.

 

Глава уряду наголосив, що концепція сталого розвитку перебуває в центрі майже всіх політик, стратегій і законів, які нині розробляють і затверджують. Він сказав, що впродовж першої половини своїх повноважень уряд зосередився на подоланні соціально-економічної нерівності. Завдяки комплексній політиці планується істотно поліпшити добробут вразливих груп населення, забезпечити ширший доступ до роботи, освіти, охорони здоров’я тощо. Як повідомив прем’єр, Косово нарівні з європейськими державами-партнерами спрямовує свою політику також на перехід до зеленої та сталої економіки. Саме так намагаються розв’язувати й наявні екологічні проблеми. Державний діяч додав як позитив останніх років, що очищення забрудненої води на рівні країни зросла від 1 % (відтоді, як його уряд розпочав діяльність) до 11 %.

 

    Власне, потреба забезпечення чистоти води й повітря не нова в Косові. Особливо це помічають гості країни, які бачили приклади ставлення до аналогічних питань, приміром, у державах ЄС. У Косові звична картина – засміченість берегів річок, каналів та водойм пластиковими й гумовими відходами (пляшки, пакети тощо). Таке помічаєш навіть у парках столиці, де території громадських місць прибирають, певно, частіше, ніж за межами міста. До ефективного сортування сміття тут ще тільки збираються дійти. А в самій Приштині є ще й «сезонна» проблема – забрудненість повітря. І винні в цьому не лише автомобілі, які нерідко дуже повільно рухаються в тисняві вулиць. У зимовий період не завжди щастить подихати свіжим повітрям з іншої причини – через задимленість поселень.

 

Райони столиці, в яких є приватні оселі, у вечірні й ранкові години нерідко поринають у смог – місцеві жителі топлять печі. А спалюють у вогні не лише деревину, а й відходи, що дають токсичні викиди... Через погану якість повітря деякі люди, зокрема й діти можуть мати проблеми зі здоров’ям. Ці приклади – тільки те, що лежить на поверхні. Фахівцям відомо набагато більше проблем, які належить розв’язувати в комплексі. Отож і актуальність щорічних обмінів думками на таких форумах незаперечна. А до дискусій запрошують і представників сусідніх країн – міністрів, керівників відомств, діячів профільних громадських організацій, дипломатів. Важливий підсумок обговорень – конкретні рекомендації та рішення, спрямовані на зміну становища.

 

      На конференції виступив посол Німеччини в Косові Йорн Роде, який заявив, що молода балканська країна піднялася на вищий рівень, наблизившись до європейських стандартів. «Національний енергетичний і кліматичний план розробляється швидкими темпами, – сказав дипломат. – Косово наближається до європейських стандартів якнайшвидше, а інтегроване управління відходами вимагає простих дій... Ми маємо разом взяти на себе зобов’язання та співпрацювати з енергією та відходами та будь-яким проєктом, що зберігає повітря й воду Косова чистими, а також родючу землю».

 

Міністр довкілля та просторового планування Північної Македонії Кая Шукова наголосила, що забрудненість повітря впливає на здоров’я людей, спричинює передчасну смерть... Отож регіональна співпраця, як і глобальна, важлива для успіху всіх країн регіону....

 

    Інші промовці й учасники панельних дискусій розвинули тему, вони казали, зокрема, що Косово може будувати спільні стратегії та розробляти інтегровані проєкти для управління якістю повітря і зміною клімату, обмінюючись знаннями, досвідом та ресурсами з країнами Західних Балкан. Участь різних зацікавлених сторін, таких як неурядові організації, приватний сектор і громадяни, а також подальша обізнаність громадськості важливі для спільної підтримки дієвих змін. Потрібно вживати правових і фінансових заходів для інтеграції з ЄС, а також змінити менталітет – це слід зробити заради майбутніх поколінь.

 

    Не раз згадували учасники дискусій і Україну – переважно в контексті екологічних проблем і забруднення її території внаслідок розв'язаної рашистами війни на території Європи. 

 

У висвітленні Тижня сталого розвитку в Косові беруть участь і українські журналісти, учасники міжнародної програми професійного захисту "Journalists-in-Residence Kosovo".

 

Сергій Шевченко

 

Фото автора і з соцмереж

 

м. Приштина (Косово)