«Україна»... в Єгипті

Подружжя Олександр і Алла по-справжньому довели, що для доброї справи вік – не завада. Йому за 60, дружина молодша на 10 років. До війни мали невеликий сімейний бізнес у Кам’янці-Подільському на Хмельниччині. Затишне кафе успішно працювало в туристичній зоні влітку, а на зиму відвідувачів меншало, тому доводилося зачинятися, й сім’я зазвичай їхала відпочити до Єгипту. Ще тоді мали думку – взимку перенести послуги кафетерію до теплої країни, де в цей час у розпалі туристичний сезон. Так мало з’явитися в курортному місті Шарм-еш-Шейх кафе «Слов’янські традиції».

 

    Та коли рашисти розпалили в Європі масштабну війну, подружжя вирішило заснувати за кордоном повноцінний ресторан і назвати його «Україна» – щоб туристи з усього світу бачили, що є така держава, що вона має давні традиції та виборює незалежність. І ця держава – непереможна!

 

Спочатку трохи було проблем з місцевою владою – щодо назви й української державної символіки, але кмітливий Олександр запропонував арабам розмістити поряд з українським прапором єгипетський (як символ дружби двох народів) і питання вирішилося позитивно.

 

      Нині в меню закладу лише наші національні страви. Справжній український борщ коштує до трьох доларів США. Навіть у київських ресторанах таку порцію за 100–120 гривень, мабуть, не знайти. Деруни, вареники, парові котлети, млинці, а ще всім на диво – натуральне домашнє сало з часником і чорним хлібом. Місцеві араби свинини не вживають, а от подивитися й понюхати – заходять…

 

      Однак найголовніший козир закладу – допомога біженцям з України. Для них знижені ціни, пропонують і сеанси психотерапії. Для дітей власники відкрили українську школу. Нині понад півтора десятка дітей різного віку до обідньої пори, поки немає відвідувачів, мають змогу вчитися. Предмети – рідна мова, історія України, математика, право та навіть основи бізнесу. Діти залюбки відвідують заняття, а також навчаються готувати страви, ліплять вареники…

 

А чого варті українські народні пісні й танцювальна музика! Інколи «Ти ж мене підманула…» підспівують поляки, італійці, німці, казахи та навіть помірковані росіяни, які дружно вигукують «Слава Україні!», бо цей стиль вітання вже давно став традиційним на вході до ресторану.

 

Микола Ратушний, журналіст ТРК «Ятрань»

 

Фото автора

 

м. Шарм-еш-Шейх (Єгипет)