Великий святковий день українців у Республіці Косово

    Прем'єр-міністр Косова Альбін Курті зустрівся з українськими журналістами – учасниками міжнародної програми професійного захисту медійників «Journalists-in-Residence Kosovo» на початку робочого дня. На терасі перед урядовим офісом він привітав гостей зі святом, назвавши українських журналістів солдатами правди. Глава уряду запевнив у дальшій підтримці України в її захисті державної незалежності та демократичного вибору. Прем’єр нагадав, що цими днями Республіка Косово офіційно приєдналася до декларації країн G7 щодо підтримки гарантій безпеки для України, а також що він особисто мав змогу потиснути руку Президентові України Володимирові Зеленському, з яким зустрівся й обмінявся думками на саміті лідерів балканських країн у Афінах (Греція). Промовець висловив сподівання, що на майбутніх зустрічах з керівництвом України вони обговорять, як Косово і Україна можуть працювати разом, просуваючи спільні цінності, які вони поділяють, і спільні інтереси, що є в обох держав.

 

  У цій зустрічі взяла участь віцепрем’єр – міністр закордонних справ і діаспори Косова Доніка Гервалла-Шварц. Як і Альбін Курті вона спілкувалася з учасниками журналістської програми та представниками її організаторів і координаторів. На цьому заході були, зокрема, керуючий директор Європейського центру свободи преси та медіа (ECPMF) доктор Лутц Кінкель, старший юрисконсульт цього центру Флютура Кусарі, координатор проєктів для українців Сергій Медведєв та голова правління Асоціації журналістів Косова Джемайль Реджа.

 

Нагадаємо, 1 березня 2022 року, уряд Республіки Косово ухвалив надати притулок 20 журналістам з України в координації з Європейським центром свободи преси та медіа і Європейською федерацією журналістів. Це рішення узгоджується з позицією солідарності Косова з правом України захищати свою територіальну цілісність та суверенітет, а також із духом захисту загальних прав людини.

 

    Цього дня відбулася також зустріч з нагоди Дня незалежності України в міністерстві закордонних справ і діаспори Косова. У промовах, дискусії, короткій пресконференції та неформальному спілкуванні взяли участь високопосадовці міністерства, іноземні дипломати з Німеччини, Нідерландів, Японії, Болгарії та інші, представники організаторів журналістської програми та її учасники.

 

Серед основних промовців на цьому заході була й президент Всеукраїнського благодійного фонду «Журналістська ініціатива», член журі творчого конкурсу-2022 Національної спілки журналістів України Людмила Мех. Відповівши на запитання косовських колег, вона стисло відрекомендувала українських колег, які активно творчо працюють на інформаційному фронті протидії рашистській пропаганді держави-агресорки.

 

    Як зазначила на своїй сторінці в соцмережі за підсумками зустрічі журналістка з Луганщини, учасниця програми Марина Животкова, Людмила Мех подарувала панові Лутцу газети «Ми з України!», які вийшли з матеріалами переможців всеукраїнського конкурсу "Інформаційна передова – 2022", і серед переможців є дві журналістки – учасниці програми в Косові. «Пан Лутц сказав, що вперше бачить такий високий рівень роботи журналістів, бо має з чим порівняти, – написала Марина Животкова, – і в тому заслуга як сторони, що приймає, Асоціації журналістів Косова, так і партнерів з України – Національної спілки журналістів України».

 

Опівдні українські журналісти на заході, організованому Асоціацією журналістів Косова як партнером у реалізації програми JiR - Kosovo зустрілися з очільником Офісу ЄС у Косові Томашем Шуньогом і колегами з ECPMF Лутцем Кінкелем та Сергієм Медведєвим (останній родом з Естонії). 

 

  Увечері українських журналістів привітав з національним святом мер Приштини Перпарім Рама, який подякував медійникам за відданість професії та, зокрема, за розповіді в ЗМІ про столицю Косова та молоду балканську державу. Свою промову він, як і урядовці Косова цього дня, закінчив словами: «Слава Україні!»

 

Своєю чергою українці висловили сердечну вдячність народові Косова, керівництву держави та муніципалітету Приштини за щиру підтримку України й побажання Києву перемоги у війні проти московського агресора – проти новітньої «імперії терору», яка розпалила цю збройну авантюру світового виміру. Воєнні злочинці мають бути покарані – це лейтмотив спілкування учасників зустрічей у день великого національного свята. Від присутніх на події українців надали слово Людмилі Макей, першій учасниці, прийнятій торік до програми – журналістці з Кропивницького.

 

    Коли Приштину огорнули сутінки, в середмісті столиці Косова будинок уряду можна було побачити у святковій підсвітці. Цього дня на фасаді висотної споруди з’явилися синьо-жовті кольори українського Державного прапора. Це ще один гарний вияв поваги косоварів до боротьби героїчного народу України.

 

Сергій Шевченко

 

Фото автора

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: День незалежності України відзначать і в Республіці Косово