Броньовану продукцію виготовляють на Львівщині

Це стаття з серії публікацій керівниці представництва ВБФ «Журналістська ініціатива» у Львівській області Марії Веремчук. Заслужений журналіст України розповіла на сайті oplich.lviv.ua про олімпійський девіз, унікальне виробництво, підприємницький хист, грантову підтримку та амбітні плани сім’ї, яка в час війни розвиває релокований бізнес.

 

  Citius, altius, fortius – олімпійський девіз. У перекладі з латинської означає «швидше, вище, сильніше». Термін «Citius» Олексій Сєров обрав для назви приватної фірми. Було це 1992 року в Криму. Молодий інженер Сєров спільно з партнером розпочали бізнес з тюнінгу автомобілів і виготовлення триплексу (скла, що не розсипається на уламки). Згодом налагодили виробництво броньованого скла і спецавтомобілів. Бізнес розвивався успішно.

 

У 2014 році, після спроби рашистів анексувати Крим, Олексій остаточно вирішив виїхати з півострова. Бізнес-партнер залишався в Криму. Діяти треба було швидко, за олімпійським девізом.

 

«Я обрав Мелітополь. Це промислове місто, можна знайти виробничі кадри. Хтось з нами виїхав з наших працівників», – згадує підприємець.

 

    У Мелітополі за більш як вісім років підприємець купив територію, збудував 2-поверхову адмінбудівлю, цехи та нові велопарковки. Залучив у сімейний бізнес 55–75 працівників. Підприємство виготовляло броньовані вироби: автомобілі, скло, мобільні офіси тощо.

 

«Захоплення Мелітополя відбулося дуже швидко. Ми виїжджали з однією валізкою, котом та собакою, кинувши все, – розповідає про початок вторгнення рашистів 2022 року Анастасія Сєрова, донька власника, менеджерка підприємства. Підприємці власноруч вивели з ладу електронне обладнання, щоб окупанти не змогли налагодити виробництво.

 

У травні того року ТзОВ «Цітіус С» юридично відновило свою діяльність на Львівщині. У жовтні розпочали виробництво. Виготовляти куленепробивне скло – енергозатратний процес. Сировина – звичайне скло. Для броньованого три й більше шарів з'єднують і піддають спеціальній обробці. Розігрів печі – до 650–850 градусів.

 

«Ми отримали пільговий кредит від львівського Ощадбанку на обладнання. У нас не було коштів, партнери допомогли. Зустріли нас на Львівщині тепло, підтримували всі. Допомагали знайти приміщення. Основне – ми знайшли тут потрібні для виробництва кваліфіковані кадри», – каже Олексій.

 

Вісім сімей евакуювалися з Мелітополя й далі працюють на підприємстві разом з місцевими працівниками.

 

Виробники, окрім броньованого скла, відновили переобладнання автомобілів. Броньованою можуть зробити будь-яку техніку на колісній основі. Зараз із компанією «Пожмашина» розпочали виробництво броньованих автомобілів для розмінування. Такі машини потрібні для вивезення вибухових предметів, що неможливо знешкодити на місці. Планують відновити також випуск броньованих машин швидкої допомоги.

 

До слова, замовлення від волонтерів на підприємстві виконують безплатно.

 

  Власники зацікавлені зменшити на виробництві частку ручної праці. За грантові кошти, що отримали як переможці в конкурсі ЛРПЗ «Опліч» серед місцевого й релокованого бізнесів, купили електрокар і 25 одиниць ручного інструменту. «Раніше шестеро людей вручну переносили готове скло від цеху виробництва до цеху переобладнання. Тепер завантажили механічно, швидко перевезли, розвантажили теж механічно. Безпека готового виробу – безпека працівників, – розповідає Анастасія. – У нас 27 працівників. Ми ще найняли п’ять людей, зараз вони навчаються безпосередньо на виробництві, згодом працюватимуть на переобладнанні машин».

 

У жовтні «Цітіус С» проведе випробування нового зразка броньованого скла. Планів багато. Є чудові розробки архітектурного скла. З такого матеріалу можна виготовляти сходи, меблі, будівлі тощо. І немає сумніву, що все буде реалізовано. Після Перемоги! «Я завжди дивлюся тільки вперед», – каже Олексій Сєров.

 

_________________

У межах проєкту МОП «Інклюзивний ринок праці для створення робочих місць в Україні» за фінансування Міністерства закордонних справ Данії та уряду Німеччини, за підтримки Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.