У мистецькому конкурсі Міністерства оборони України домінували жінки

  Комітет з присудження премії імені Богдана Хмельницького підбив підсумки та визначив переможців мистецького конкурсу на найкраще висвітлення військової тематики у творах літератури й мистецтва, спрямованих на піднесення престижу Збройних Сил України, популяризацію військової служби, формування національної самосвідомості, вірності військовим традиціям, повідомив кореспондент АрміяInform Олександр Тереверко.

 

Традиційно найбільше робіт надійшло в номінацію «Літературні твори військової тематики». Члени комітету одностайно підтримали як найкращу – книжку прози Олени Мокренчук «Аліска, фронтова лисичка». У живій розмовній формі авторка змальовує військовий побут на передовій, тяжку бойову роботу бійців механізованої бригади імені Чорних Запорожців, де Олена виконувала обов’язки пресофіцера. Особливість твору в тому, що через історії про «пухнастиків», які є в кожному підрозділі, письменниця розповідає про те, як гартується характер воїнів, про їхню людяність, відвагу та мужність.

 

  До слова про лавреатку. Олена була учасницею семінару «Культура мови – культура нації», який багато років традиційно проводив фонд «Журналістська ініціатива». Тоді вона як пресофіцер 72-ї окремої механізованої бригади поділилася досвідом роботи з журналістами на передовій у районі Авдіївки. Виступивши 2016 року на цьому зібранні спільно з письменником і журналістом Анатолієм Гаєм, Олена навела приклади успішних операцій і дій військовиків бригади, зокрема під Старогнатівкою, де оборону організовано так, що ворог, хоч би звідки намагався підійти, потрапляв під прицільний вогонь. І такі факти, як уміло знищений танк противника (без використання важкої зброї), преса теж має помічати, розповідала тоді на семінарі Олена. 

 

У номінації «Твори кіномистецтва» перемогла документальна стрічка журналістки Центральної телерадіостудії МО України Маріамни Маркевич «Rekrut назавжди» (оператор Ігор Бондаренко) з серії «Нескорені». Фільм присвячений пам’яті полеглого 2022 року в боях на Луганщині військового журналіста й воїна-спецпризначенця Олексія Чубашева, автора та ведучого популярного медійного проєкту «Рекрут».

 

  Маріамна Маркевич, яка служила і працювала з Олексієм в одному творчому колективі, не могла не відгукнутися на яскраве, динамічне й до болю коротке життя колеги. Вона змогла органічно поєднати відео проєкту «Рекрут» зі зйомками Олексія під час виконання бойових завдань і доповнити спогадами його побратимів. Відгук на стрічку матері Олексія – Альони Чубашевої: «Дуже гарний фільм, відчуття, що Олексій поряд, гарно висвітлені моменти життя, дивилась на одному подиху декілька разів, і кожного разу – як новий сюжет. Дякую всій команді за гарну роботу. Олексій вами б пишався, вірю що прийде час і фільми будуть про подвиги живих!!!».

 

До слова про лавреатку. Подала на премію творчу роботу М. Маркевич Національна спілка журналістів України, розповів віцепрезидент ВБФ «Журналістська ініціатива», секретар НСЖУ Сергій Шевченко. Ось кілька цитат з відгуків на фільм: «Члени знімальної групи змогли органічно поєднати особисті відеозаписи полеглого бійця в час його перебування на передовій, спогади його колег-медійників і спецпризначенців»; «...такі творчі доробки наших телевізійників допоможуть зберегти правду про те, як українці стали на захист рідного краю, як силою духу і зброї змогли здолати загарбників, як здобували Перемогу». Премію Міністерства оборони України присуджують, як відомо, за твори, спрямовані на піднесення престижу Збройних Сил України, пропаганду військової служби, формування у військовослужбовців і молоді національної самосвідомості, гідності, духовності та культури, почуття патріотизму, вірності військовим традиціям Українського народу. З усіма цими вимогами цілком узгоджується згадана робота колег з Військового телебачення України, яку можна переглянути на YouTube. І це не єдина робота авторського колективу в серії «Нескорені». Серед інших презентованих творів про захисників України – документальний фільм «Роман Чорній. Історія спецпризначенця ССО. In memoriam», так само створений за сприяння Сил спеціальних операцій ЗС України і гурту «Без обмежень».

 

Серед музичних творів члени комітету віддали перевагу симфонічній поемі композиторки Анастасії Комлікової «AVE VITA», яка стала своєрідним відгуком на широкомасштабне рашистське вторгнення. Мовою музики авторка поеми відтворює героїзм захисників української землі, перемогу добра над злом. До речі, Анастасія Комлікова – генеральний директор Українського академічного фольклорно-етнографічного ансамблю „Калина“, який виступає з благодійними концертами перед підрозділами ЗСУ та пораненими бійцями в лікувальних установах.

 

У номінації «Образотворче мистецтво» члени комітету перемогу віддали заслуженому художнику України, засновникоові «Студії військово-історичного мистецтва України» Андрію Холоменюку. Він створив батальні картини «Бій за КПП Маринівка», «Блокпост Балу», «Нескорений острів», серію портретів полеглих захисників. Художник написав чимало картин безпосередньо в місцях бойових дій, організував кілька персональних виставок у розташуванні військових частин.

 

Цьогоріч у конкурсі домінували жінки – їх троє серед чотирьох переможців. Утім, члени комітету клопотатимуть перед Міністром оборони і про заохочення ще кількох учасників конкурсу.

 

Фото Олександра Тереверка