На чому базується російська пропаганда та як протистояти токсичному втручанню в інформаційний простір
Дискусійна панель “Російське втручання в інформаційний простір” відбулася в столиці Республіки Косово Приштині. Проходила зустріч у Європейському домі за участю представників громадськості, дипломатичних місій, науковців, а також косовських та українських ЗМІ.
Сучасні технології надають великий спектр можливостей для донесення будь-якої інформації. Не потрібно, як на початку двадцятого століття, лізти на броньовик і закликати до рішучих дій чи видавати листівки, газети. Навіть телебачення не в пріоритеті. Достатньо просто відкрити соціальні мережі на своєму мобільному телефоні чи іншому гаджеті, щоб отримати масу інформації різної якості на будь-яку тему. Це дає широкі можливості впливати на думки людей. І враховуючи методи впливу, не кожен користувач побачить різницю між правдою і дезінформацією. Наразі саме під виглядом “суспільного інформування” російська пропаганда вдається до психологічної обробки своїх громадян, населення країн пострадянського простору, російської діаспори тощо. Ця цілеспрямована діяльність російських пропагандистів ведеться 40 мовами у 160 країнах світу.
Наприклад, у Косові, як і в багатьох інших державах, російські наративи поширюються через електронні платформи, такі як ТікТок. У більшості випадків грають на людських цінностях.
Спікерка заходу, декан факультету політології Університету бізнесу та технологій Косова, професорка й дослідниця Хаджі Джіджа (Hajdi Xhixha) з цього приводу каже: “Зазвичай враховують національні цінності, такі як захист сім'ї, неприйняття ЛГБТ, використовують дослідження з балканської проблематики”. На думку професорки, російське втручання в інформаційний простір різних країн базується на використанні теорії змови, це як війна між злом (Захід) і добром (росія захищає людство від його знищення). І всі ці ідеї можуть вплинути на мислення людей на Балканах.
Під час обговорення йшлося про існування антизахідної коаліції, яка атакувала західні демократії на інформаційному фронті. Як зазначив спікер з Австрії Дітмар Піхлер (Dietmar Pichler): ”Цей антизахідний блок очолюють росія та Китай, а також він включає БРІКС (міжнародна організація, до складу якої входять Бразилія, росія, Індія, КНР, ПАР) та багато інших авторитарних країн. Ця інформаційна війна ведеться не лише за допомогою фейкових новин і дезінформації, яку легко розвінчувати, але й за допомогою “тонких” кампаній впливових осіб”. За словами спікера, мета полягає в тому, щоб розділити Захід, припинити підтримку України та змінити світовий порядок на користь авторитарних режимів, адже Західні демократії не лише вразливі до цього втручання, але й недобре підготовлені. Дітмар наголосив, що потрібно визнати “інформаційну світову війну”, щоб підготуватися до захисту.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гуртом проти рашистської дезінформації та пропаганди
Фейки та дезінформація – така само ефективна зброя і у війні. Вона може завдати не менше шкоди, ніж ракети та снаряди на полі бою, адже ворог намагається вплинути негативно на бойовий дух і дії військовиків, вселяти зневіру й сіяти розбрат серед мирного населення. Про те, яким є російське втручання в український інформаційний простір, до яких маніпуляцій долучаються за допомогою болючих для України питань, розповіла в онлайновому форматі українська спікерка, завідувачка інформаційно-аналітичного відділу та академічних програм Українського інституту Надія Коваль.
Ведуча дискусійної панелі, президентка “Kosovo goes EUROPE” Каті Шнібергер (Kati Schneeberger) вважає: “Від інформаційного втручання росії особливо постраждала не тільки Україна, але й Республіка Косово. Наративи, які ми чуємо від Вучича і Сербії, є точна копія наративів росії”. Пані Каті зазначає, що лише спільними зусиллями можливо протистояти інформаційній війні, з якою стикається Європа, працюючи разом і навчаючись одне в одного.
Під час дискусій учасники заходу обговорювали шляхи протидії російській пропаганді та дезінформації.
Вікторія Кайдаш
Фото автора