Сто днів діяльності уряду
Прем'єр-міністр України Микола Азаров разом з членами уряду та представниками засобів масової комунікації вшанували пам'ять жертв війни в Україні під час Всеукраїнської хвилини мовчання, яка припала на час проведення прес-конференції за підсумками 100 днів роботи уряду.
Під час зустрічі з представниками регіональних ЗМІ Глава Уряду відзначив, що 22 червня є днем початку «найкривавішої війни, найстрашнішої руїни на нашій землі». Він повідомив, що на звернення ветеранських організацій, вся країна о 12:30 хвилиною мовчання вшанує пам’ять тих, хто врятував і відбудував Україну: «Ми також перервемося на хвилину і віддамо шану героям».
Микола Азаров також нагадав, що 9 травня Україна відсвяткувала 65-річчя Перемоги. З його слів, історія не знає величнішого прикладу гідності народу України, ніж смертельна боротьба з фашистськими загарбниками. «І немає більшої національної гордості, ніж перемога над нацизмом», - зазначив Прем’єр-міністр.
Далі Микола Азаров, звітуючи про підсумки 100 днів роботи уряду, серед основних досягнень назвав зниження ціни на російський газ, утвердження реалістичного бюджету, підвищення соціальних виплат та відновлення приросту промислового виробництва. «Уперше за два роки підвищено мінімальні зарплати і пенсії, прожитковий мінімум і відповідні соціальні виплати», – зазначив доповідач, додавши, що до кінця року зарплати зростуть на 38 відсотків. Порівняно з минулим роком у держбюджеті обсяг фінансування освіти збільшився на 15 відсотків, охорони здоров’я – на 8, соціальних видатків – на 29. Прем’єр-міністр наголосив, що купівельна спроможність підвищених доходів зросла, і вперше з 2002 року в країні зафіксовано дефляцію (0,6 відсотка), тоді як ще на початку року інфляція становила 3,7 відсотка.
Микола Азаров звернув увагу й на те, що темпи зростання промислового виробництва свідчать про вихід економіки країни з рецесії, зростає обсяг промислового виробництва, валовий внутрішній продукт, а також відновлюється будівельна галузь. «Ми далекі від того, щоб оголосити: криза закінчилась. Нікуди вона не поділася. Однак, ми почали правильно з нею боротися: стимулювати внутрішнє споживання для відновлення внутрішнього виробництва. Тобто, ми зробили ставку на власні сили, і вона дає плоди», – наголосив Прем’єр-міністр. Серед реформ, які планує впроваджувати уряд, названо створення бюджету наступного року на інноваційній базі, скорочення на 80 відсотків переліку видів робіт, на які потрібні ліцензії та дозволи, а також зменшення податкового навантаження на бізнес. Зокрема, ставка податку на прибуток має зменшитися на 5 відсотків, ПДВ – на 3, а малий бізнес уперше матиме п’ятирічні податкові канікули.
Микола Азаров наголосив, що спрощення податкових, дозвільних та регуляторних процедур – це надійний заслін корупції. З його слів, правовий механізм працюватиме так, що декларуватися будуть не тільки доходи, а й видатки чиновників і їхніх близьких родичів.
Досягненням нинішньої влади вважається і відновлення добросусідських відносин з Росією: «Перезавантаження економічного співробітництва між нашими країнами дало друге дихання вітчизняному авіабудуванню, космічній промисловості, паливно-енергетичному комплексу, ядерній енергетиці, машинобудуванню, суднобудуванню тощо. Ми гарантовано забезпечені ядерним паливом, дешевшим газом, замовленнями для енергетичного і транспортного машинобудування, і те, що незабаром почнеться формування будівельних колективів для будівництва нових атомних енергоблоків, – це факт». Прем’єр-міністр також звернув увагу на перегляд газових угод з Росією: «Ми знайшли рятівне коло для економіки незалежної України. Ціну газу знижено на 100 доларів за тисячу кубометрів. Відновлюється робота хімічної та металургійної промисловості. Держава завдяки перегляду контракту з Росією щорічно економитиме 4 мільярди доларів. Це – вартість будівництва нового блоку АЕС або 4 тисяч кілометрів надсучасних автошляхів, або великого мосту через Дніпро. Загалом країна протягом дії нового контракту зекономить 40 мільярдів доларів, які підуть на модернізацію промисловості та інфраструктури».
Микола Азаров різко розкритикував діяльність уряду Юлії Тимошенко: «Комусь не вистачило два роки, щоб розповісти, як багато вони працюють. Нам вистачило 100 днів, щоб показати, як чимало можна зробити». І додав, що протягом попередніх двох років люди бачили переважно «балакучі голови» замість роботящих рук: «Щомісяця на погашення боргів попереднього уряду ми змушені витрачати суми, зіставні з вартістю тисяч кілометрів автошляхів, мостів, утриманням усіх лікарень в Україні». Очільник уряду звернув увагу й на те, що 2010 рік країна зустріла без Закону про держбюджет: «Вони робили величезний бізнес на кризі і не сподівались, що цьому настане кінець. Я думаю, що ефектність (на противагу ефективності) роботи попередньої влади будуть вивчати слідчі, а не економісти. Це обов’язково треба зробити, щоб більше ніколи чиновники не відбирали владу у народу».
Не залишилася без уваги діяльність нової влади й на міжнародному рівні: за два останніх місяці рейтингове агентство Standart&Poor’s тричі підвищувало рейтинг України, повернувши його на докризовий рівень, а Європейський банк реконструкції і розвитку поліпшив прогноз зростання ВВП нашої держави. А представники ЄС заявили, що готові формувати зону вільної торгівлі з Україною і укладати угоду про асоціацію, повідомив Микола Азаров.
ОЦІНКИ ПЕРШИХ 100 ДНІВ НОВОГО УРЯДУ
Майже половина українців позитивно оцінює перші 100 днів діяльності нового уряду - це підсумок соцопитування, проведеного соціологічною групою "Рейтинг". Дослідники також визначили, що незадоволені роботою Кабінету Міністрів 39% громадян, ще 22% не визначились у своїх оцінках. Позитивні оцінки перевищили негативні в усіх регіонах, крім Заходу. На Донбасі позитивно оцінили 75%, негативно – 8%, на Півдні – 69% проти 17%, на Сході – 46% проти 22%, на Півночі – 42% проти 40%, Центрі – 39% проти 37%, на Заході – 30% проти 47%.
- 43% громадян вважають, що діяльність уряду Азарова була більш ефективною, ніж діяльність уряду Тимошенко. Протилежної думки – 15%. Ще 20% вважають що обидва уряди були достатньо неефективні, а 2% – обидва уряди були ефективні, 20% не визначилися з цього питання.
Фахівці звертають увагу й на те, що не в усіх сферах дії уряду визнано ефективними. Максимального ефекту досягнуто в таких сферах, як розширення економічної співпраці з Росією та ухвалення Державного бюджету. Відносно ефективними вважаються такі сфери, як підвищення зарплат і пенсій, підготовка плану економічних реформ, стабілізація соціально-економічної ситуації та підтримка промисловості. Серед малоефективних дій Кабінету Міністрів - підвищення рівня освіти в країні, забезпечення стабільності цін, підтримка малого і середнього бізнесу. Серед неефективних дії уряду виділяють боротьбу з безробіттям, підтримку села, боротьбу з корупцією, роботу житлово-комунального господарства, підвищення рівня охорони здоров’я в країні.
Під час зустрічі з представниками центральних і регіональних засобів масової інформації урядовці відповіли на запитання журналістів. Про свої напрями роботи й нагальні проблеми, які вони розв’язують, інформували пресу Сергій Тігіпко, Андрій Клюєв, Борис Колесніков. Віце-прем’єр-міністр України Віктор Слаута доповів, зокрема, про підсумки перших ста днів діяльності аграрного блоку уряду, зазначивши, що першим кроком у його роботі стали заходи, спрямовані на забезпечення організованого проведення весняно-польових робіт:
- розширено доступ сільгосптоваровиробників до кредитних ресурсів під заставу майбутнього врожаю та приплоду худоби (у підсумку – якщо за перші три місяці року обсяг кредитування становив майже 400 млн. гривень, то нині вже одержано кредитів на суму 2,8 млрд. гривень);
- забезпечено оптимальну структуру посівів, зокрема зернової групи; збільшено площі посівів технічних культур, зокрема цукрового буряку, з тим, щоб не допустити будь-яких збурень на внутрішньому ринку;
- вжито невідкладних заходів щодо максимального забезпечення товаровиробників паливно-мастильними матеріалами та мінеральними добривами, знято штучні обмеження щодо завезення засобів захисту рослин в Україну.
Наступний крок – збільшено бюджетну підтримку галузі. У Державному бюджеті-2010 на це передбачено 13,4 млрд. гривень, у тому числі 3 млрд. гривень зі Стабілізаційного фонду. Уряд також затвердив порядки використання коштів Держбюджету за основними програмами розвитку галузі.
За рахунок збереження пільгового режиму справляння податку на додану вартість сільськогосподарські товаровиробники додатково одержать 9,2 млрд. гривень, а фіксованого сільськогосподарського податку – 2,6 млрд. гривень.
Крім того, запроваджено механізм форвардних закупівель сільськогосподарської сировини та продуктів її переробки підприємствами харчової промисловості.
За словами Віктора Слаути, стабілізовано ситуацію в харчовій промисловості, а також спостерігається зростання виробництва харчових продуктів. «Ми прорахували всі баланси - цукру, зерна, основних видів продовольства. Цей рік закривається нормально: підвищення цін, якщо нічого такого не трапиться, ми не очікуємо», - зазначив Віктор Слаута.
Журналістам та іншим учасникам масштабного заходу, які прибули на звіт уряду, цього ж дня біля будинку Кабінету Міністрів України було продемонстровано продукцію Львівського автомобільного заводу. Як відомо, ЛАЗ отримав урядове замовлення на випуск машин до Євро-2012 . Передбачається виготовлення 1500 автобусів і 500 тролейбусів для міст, які прийматимуть фінальну частину європейської футбольної першості. Загалом же, як зазначив голова наглядової ради ЛАЗів Ігор Чуркін, виробництво техніки на підприємстві збільшиться до 3-4 тисяч машин на рік. При цьому лише єврозамовлення принесе Львову 168 мільйонів гривень у вигляді сплачених податків.
Перші 100 днів роботи уряду України засвідчили його спроможність працювати системно, з прицілом не лише на поточний результат, а й на перспективу - це оцінка діяльності уряду, яку дав Президент України Віктор Янукович після проведеного заходу. Попри певні здобутки, заявив глава держави, проблем не поменшало, а це означає, що справжня робота тільки розпочинається. «Водночас уряд показав, що нам буквально на марші потрібно розв’язувати проблеми, які й за кращих часів вирішити було дуже непросто. Однак ніхто нас у владу не штовхав і не заганяв. Ми боролися за неї свідомо, тому що вірили у свої власні сили, знання, досвід, професіоналізм. Отже, саме час продемонструвати, що все, що ми обіцяли народові України, буде втілено у життя», – наголосив Президент України.
Прес-служба ВБФ "Журналістська ініціатива"
Фото Сергія Шевченка