Чота «Мурашник»: для оборонців України – авто й вантажі з Фінляндії

  У Фінляндії активно діє волонтерська спільнота «Мурашник». На прохання ВБФ «Журналістська ініціатива» про добрі справи українців, що живуть нині в Суомі, розповіла Жанна Пеннанен (Товариство українців Північної Остроботнії, м. Оулу).

 

Чота «Мурашник» – це волонтерський проєкт Товариства українців у Фінляндії (м. Гельсінкі), який розпочато 2014 року після збройного нападу росії на Україну. Відтоді «Мурашник» збирає та регулярно відправляє в Україну допомогу військовикам.

 

У 2022–2024 роках волонтери почали спеціалізуватися на автомобілях для фронту. На цей час відправлено вже 87 машин, з них 66 – позашляховики для різних підрозділів Сил оборони України, потреба в такій техніці є завжди й за всіма основними напрямами бойових дій.

 

«Мурашник» налічує понад 50 учасників з усієї Фінляндії. Знаходити, комплектувати, доставляти техніку – це їхня постійна турбота. Засновник, лідер та координатор «Мурашника» – Микола Костюк.

 

У забезпеченні ЗСУ автомобілями процеси доволі складні. Тут і моніторінг ринку, і огляд машин (може бути за 100 й більше кілометрів від дому), і перемовини щодо ціни, фінансування тощо. Учасники проєкту збирають власні кошти й пожертви, доставляють машини до Гельсінкі (треба врахувати час двох водіїв, пальне тощо), перевіряють техніку на СТО (у разі потреби – виконання дрібного ремонту). А крім того, закупівля на комплектацію автомобілів (колеса, домкрат, прикурювач, інструменти). Далі – завантаження гуманітаркою (здійснюється з Логістичного центру в місті Вантаа), де є, приміром, товари для стабпунктів, теплі речі, зігрівайки, ліхтарики тощо. А потім, власне, конвой: по водієві в кожну машину, пальне, пором, паркування, заправки, обіди, квитки на зворотний шлях. Після кожного відправлення такого конвою волонтери складають фінансовий звіт за витратами згідно з вимогами законодавства Фінляндії.

 

За час своєї діяльності таку допомогу «Мурашник» надавав щонайменше шести «підопічним» підрозділам з розвідки (бригади, батальйон, рота), трьом спецпідрозділам Сил спеціальних операцій, трьом формуванням Добровольчого українського корпусу «Правий сектор», прикордонникам, теробороні, морським піхотинцям, інженерним військам та багатьом іншим. «Мурашник» підтримує постійний зв'язок і співпрацює з громадськими об’єднаннями в Україні із забезпечення військовиків та кількома благодійними фондами.

 

    Підготовлені візуальні матеріали щодо діяльності та здобутків «Мурашника» – прапори, фотозвіти тощо – дають змогу поширювати інформацію про цю спільноту й залучати до неї нових волонтерів.

 

Фотоколаж (звіт) з лютневого конвою публікуємо в цій замітці – автомобіль на замовлення Асоціації українців Лазурового узбережжя (Франція). За їхнім дорученням і їхнім коштом знайдено й підготовлено пікап для евакуації поранених з фронту.

 

Пресслужба ВБФ «Журналістська ініціатива» (за матеріалами, наданими Ж. Пеннанен, м. Оулу, Фінляндія)