Народження нової України: Революція Гідності та День Героїв Небесної Сотні через призму десяти років російсько-української війни

  20 лютого 2014 року — поворотна дата в історії України. Це день, коли масовим розстрілом протестувальників у центрі Києва та вторгненням спецпризначенців на територію Автономної Республіки Крим путінська росія розпочала неоголошену війну проти нашої держави.

 

 

Попри це, 20 лютого 2014-го народилася нова, справді незалежна Україна. Не продовження урср, не аморфне утворення без національної ідеї та ідеології, а дійсно вільна, модерна, усвідомлена держава, яка здатна об’єднувати навколо себе інші народи. Єднати, щоб будувати світовий порядок, у якому права і свободи людини — понад усе.

 

Саме в такій Україні тоталітарна імперська росія побачила загрозу своєму існуванню. І саме тому наша держава вже ніколи не буде такою, якою була до цього.

 

З 2015 року дата 20 лютого закарбована в українському календарі як День Героїв Небесної Сотні.

В Указі Президента України сказано, що цей пам’ятний день встановлено з метою увічнення великої людської, громадянської і національної відваги та самовідданості, сили духу і стійкості громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави, гідного вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції Гідності (листопад 2013 року — лютий 2014 року), захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України.

 

Щоб згадати вікопомні події десятирічної давнини в Києві, можна відвідати виставку «Земні шляхи Небесної Сотні». У виставкому центрі Музею історії міста Києва відвідувачі мають змогу побачити велику кількість особистих речей Героїв Небесної Сотні, унікальних артефактів, зібраних у різних куточках України, сповнених драматичних емоцій.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Десять років після Євромайдану: у Києві відкрилася виставка про долі Героїв Небесної Сотні

 

На відкритті виставки виступала письменниця Тетяна Домашенко. Вона зачитала вірші, присвячені загиблим протестувальникам, і розповіла щемливу історію про те, як з’явилася загальна назва для полеглих у вогні Революції Гідності «Небесна Сотня».

 

Це сталося вдень 21 лютого 2014 року, коли на Майдані прощалися із загиблими.

 

— Я стояла на Майдані спереду, біля решітки коло сцени. Дивлюсь у небо, а там — зграя голубів. Боже, кажу, та це ж — Небесна Сотня! І людям кажу — дивіться, люди, ось — Небесна Сотня! Так народився цей образ, крила розпростер і поплив понад часом, — розповіла літераторка.

 

Просто попід сценою тоді в Тетяни Домашенко народилися перші рядки вірша «Небесна Сотня Воїнів Майдану»:

 

Небесна Сотня воїнів Христа

З мечем Архістратига Михаїла,

З молитвою за волю на устах

У вічність із Майдану відлетіла.

 

Ця поезія була завершена вже до 3 години ночі 22 лютого й увійшла до виданої того ж року однойменної збірки.

 

Словосполучення «Революція Гідності» було вперше сформульоване ще в перші дні грудня 2013 року. Його автор — тодішній народний депутат, а нині — старший сержант ЗСУ Юрій Сиротюк.

 

— Я назвав те, що відбувалося на Майдані, Революцією Гідності тому, що дуже важливо було, щоб люди відчували: ті події, в яких вони беруть участь — це справді революційні звершення.

 

Вони мають принести користь для українців і для всіх, хто поділяє цінності українців. Хто готовий сприйняти те, що вони будуть жити в українській національній державі, — згадує Юрій Сиротюк. — І я шукав слово, яке б об’єднало все те, що є спільним для всіх.

Бо хтось виходив за економічні права, хтось виходив проти податкових реформ Тігіпка, проти пенсійного законодавства Азарова, хтось виходив проти національного пригноблення, коли бачив «табачниківщину».

 

Когось обурювала різка зміна геополітичного курсу — відмова від євроінтеграції. І тому треба було знайти спільний знаменник.

 

Гідність, людська гідність включала в себе всі ці аспекти й мотиви. І так стихійно вночі на Майдані виник цей термін, який прижився.

 

Але аксіомою є те, що щойно Україна підіймається на національну революцію, як нападає москва. Бо наявність незалежної національної України є екзистенційною загрозою для російського імперіалізму.

 

Не може бути на одному геополітичному просторі українська суб’єктна, самодостатня, незалежна держава з українською нацією, яка відновила свою ідентичність, і російська імперія.

 

Тож зараз ми переживаємо наступний етап — війну за гідність. І результат цієї війни покаже, чи досягнемо ми цілей Революції Гідності.

 

Сьогодні рівно десять років від початку російсько-української війни. Війни за право бути українцями, за наше національне і державне майбутнє, за людську гідність.

 

Зараз у небесному війську України вже не сотня, а тисячі незламних, нескорених, незабутніх лицарів світла. Вони здобули право говорити на рівних із нашими славетними пращурами.

 

Ми обов’язково помстимося за всіх, хто поліг смертю хоробрих, хто захистив наше майбутнє ціною власного життя. Ця війна завершиться українською Перемогою в пам’ять про кожного Героя всіх наших Небесних сотень.

 

Євген Букет

Кореспондент АрміяInform

 

Джерело: АрміяInform

 

 

Євген Букет, член правління ВБФ «Журналістська ініціатива», письменник-публіцист, краєзнавець