Посилити тиск на кремлівський режим, який незаконно тримає в неволі українських журналістів

      У Всесвітній день свободи преси, який у системі ООН щороку відзначають 3 травня, українські журналісти нагадують світові про колег, що стали жертвами агресивної війни, розв’язаної рашистськими окупантами. Також і за межами своєї держави медійники з України, зокрема учасники міжнародної програми «Journalists-in-Residence Kosovo», беруть участь у заходах з нагоди Всесвітнього дня свободи преси.

 

Упродовж останнього тижня в Приштині українці, які дистанційно працюють за кордоном і підтримують тісний зв'язок з Національною спілкою журналістів України, відвідали три події, співорганізатор яких – Асоціація журналістів Косова (AGK). Центральна тема цих заходів у столиці наймолодшої республіки на Балканах – захист свободи ЗМІ. Усі три заходи відбулися в середмісті на тлі розгорнутої в столиці Косова виставки карикатур, що стала підсумком проведеного на Західних Балканах творчого конкурсу (виставку організовано за підтримки Посольства Нідерландів у Республіці Косово у співпраці з AGK).

 

        Косовські колеги 3 квітня провели в Приштині конференцію, на якій виступили: глава Місії ОБСЄ в Косові Посол Майкл Давенпорт (Michael Davenport) – кадровий британський дипломат, який має великий досвід роботи в регіоні Західних Балкан; голова правління AGK Джемайль Реджа (Xhemajl Rexha). Далі в дискусії взяли участь журналісти, медіаексперти з Республіки Косово. Серед них брала мікрофон для коментарів і Флютура Кусарі (Flutura Kusari), представниця Європейського центру свободи преси та ЗМІ.

 

    Секретар НСЖУ Сергій Шевченко і засновниця та президентка ВБФ «Журналістська ініціатива» Людмила Мех, спілкуючись з колегами, зокрема й іноземними (це було як на попередніх заходах, так і під час конференції), вели мову про те, що нині найбільше болить медійникам в Україні. Про ті важливі сигнали та звернення, що надходять з Києва до міжнародних організацій і країн світу.

 

Нагадаємо, як зазначив голова НСЖУ Сергій Томіленко, в Київському центрі журналістської солідарності напередодні Всесвітнього дня свободи преси, в Україні проведено акцію підтримки журналістів, незаконно ув’язнених рашистським режимом. У тому заході взяли участь медійники Людмила Гусейнова, Олександр Гунько, Олена Цигіпа (дружини незаконно ув'язненого московитами Сергія Цигіпи), журналістка з Волновахи Лідія Тараш та інші. «Понад 30 українських журналістів перебувають у неволі внаслідок незаконних затримань, захоплень у полон, облудних звинувачень і фальсифікованих «судових процесів» російських окупантів на території України. Про частину з них достеменно відомо, що їх піддають катуванням, погрозам та утримують у нелюдських умовах, а про декого немає жодної інформації з моменту викрадення», – зазначив голова НСЖУ на своїй сторінці у фейсбуці. Він також наголосив, що Женевська конвенція про захист цивільного населення під час війни (від 12 серпня 1949 року) передбачає, що заборонені будь-коли й будь-де насилля над життям і особистістю, зокрема всі види вбивств, завдання каліцтва, жорстоке поводження й тортури. Заборонено захоплювати заручників, чинити наругу над людською гідністю.

 

      Європейська федерація журналістів, до виконавчого органу якої обрано й голову НСЖУ, наполягає на дотриманні принципу свободи слова і прав людини щодо працівників медіа. ЄФЖ наголошує на важливості виконання Рекомендації Комітету міністрів Ради Європи 2016/4 щодо захисту журналістики та безпеки журналістів. НСЖУ як партнерська організація ЄФЖ заявила про солідарність із кожним журналістом, якого окупанти тримають у неволі. Журналістика – не злочин! Журналісти важливі!

 

Солідарність із журналістами, яких агресор незаконно позбавляє волі – це основний сигнал, який НСЖУ надсилає світові з нагоди Всесвітнього дня свободи преси. Посилити тиск на кремлівський режим і визволити журналістів – нині найперша вимога медійників до міжнародних організацій і урядів країн світу.

 

Пресслужба ВБФ «Журналістська ініціатива»

 

Фото Сергія Шевченка