Журналістська програма діє – цьому сприятиме й рішення уряду Косова

Напередодні святкування Дня незалежності України група журналістів – учасників міжнародної програми «Journalists-in-Residence Kosovo» – мала змогу в столиці балканської республіки Приштині взяти участь у дводенному професійному тренінгу, який провела AGK (Асоціація журналістів Косова).

 

    Джемайль Реджа – очільник асоціації і медійний тренер – ознайомив іноземних колег з основними етапами історії Косова та на прикладах з життя його країни розповідав про потребу дотримання етики та професійних стандартів у журналістиці. Цей тренінг – лише один з багатьох такого роду заходів – семінарів, конференцій, у яких брали участь українські працівники інформаційної сфери.

 

Читайте також: Тренінг з мобільної журналістики в Приштині – актуальне навчання для медійників

 

«Рівень професійності журналіста – це здатність залишатися неупередженим і мати в собі сили для стримання емоцій, – поділилася думками після тренінгу українка з Луганщини Марина Животкова. – Але ми маємо готувати себе вже зараз до того, щоб мати сили бути професійними журналістами, коли будемо працювати з минулим, коли будемо говорити від імені мертвих, які загинули під час війни, були зґвалтовані і закатовані, бо всі вони мають право на голос і повагу. А їхнім голосом будемо ми – журналісти».

 

      Наступного дня на тренінгу була професійна розмова про фейки, всілякі маніпуляції та дезінформацію, до яких, на жаль, нерідко вдаються пропагандистські ЗМІ держав, що мають проблеми зі свободою преси. Документальні факти й приклади навела учасникам дискусії представниця Асоціації журналістів Косова, експертка з цих питань Гетоарбе Муллікі. Нові знання стануть у пригоді медійникам, які дистанційно працюють на Балканах і щодня стикаються з різними оцінками реалій суспільно-політичного життя і, звісно, самі мають справу зі словом. А воно в журналістів має бути завжди точним і правдивим – на цьому наголошували організатори тренінгу.

 

І ще одна важлива подія цих днів, про яку інформував суспільство офіційний сайт AGK: уряд Республіки Косово на своєму засіданні вирішив збільшити кількість українських журналістів, які перебуватимуть у Косові за згаданою міжнародною програмою. Уряд схвалив поправку до рішення від 2022 року, яким передбачено надання тимчасового захисту в час війни для 20 українських журналістів.

 

«Кількість українських журналістів буде збільшуватися, включно з близькими членами їхніх сімей, яким Республіка Косово надаватиме тимчасовий захист», – заявив прем'єр-міністр Альбін Курті під час засідання уряду. AGK привітала цю зміну урядового рішення. Нині в Косові в межах програми працюють 13 українських журналістів і один афганський. Також упродовж більш як двох років цією програмою скористалися ще п’ятеро українських і четверо афганських журналістів.

 

Нагадаємо, міжнародну програму, ініційовану Європейським центром свободи преси та медіа (ECPMF), втілює в життя AGK й фінансово підтримують уряд Республіки Косово та Ініціатива Ганни Арендт. Підтримують цей проєкт Європейська федерація журналістів і Національна спілка журналістів України.

 

Сергій Шевченко

 

Фото автора і AGK