Фонд пам’яті загиблих журналістів поповнювали й наші японські партнери
Сьогодні День пам'яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. Напередодні обласна газета «Черкаський край» у рубриці «Журналісти важливі!» повідомила новину про візит у серпні 2024 року до Черкас голови Національної спілки журналістів України (НСЖУ) Сергія Томіленка і про рішення надати від творчої спілки матеріальну допомогу сім’ям полеглих журналістів (на світлинах – у Золотоноші й Черкасах сім’ї колег-захисників відвідали й передали допомогу секретар НСЖУ, очільниця ТРК «Ільдана» Валентина Душок і членкиня правління НСЖУ, головна редакторка обласної газети Тетяна Калиновська). Завдяки газетній замітці пригадався авторові цих рядків ще один пам'ятний візит – відвідання японського міста Сайтама українською делегацією, яку я очолював влітку 2022 року. Обидві події, хоч і сталися в різний час, тісно пов’язані між собою, про що й хотілося б розповісти.
Сьогодні ж, до речі, вийшов у ефір телесюжет ТРК "Ільдана" (авторка Валентина Душок, вона ж керує представництвом ФБФ "Журналістська ініціатива" в Черкаській області) про відвідання в Золотоноші сім'ї полеглого журналіста.
«Сергій Томіленко передав матеріальну підтримку до Дня знань дітям загиблих медійників – черкаського журналіста, який до війни працював у «Газеті по-українськи» та в журналі «Країна» Володимира Мукана, а також оператора телеканалу «Інтер новини» Павла Тимошенка з Золотоноші», – написала в замітці Тетяна Калиновська. А в моїй пам’яті мимоволі спливає спогад про місто-мільйонник Сайтама в агломерації Великого Токіо – туди в червневі дні 2022 року, коли Україна палала у вогні війни, розпаленої московськими рашистами, прилетіли двоє журналістів (я і Людмила Мех), а незабаром до нас долучилися ще дві членкині делегації, жительки Черкас.
Наша делегація мала виконати в Японії місію вдячності (про неї окремо читайте тут – «Незвичайна місія українських журналістів у японській столиці»). Крім того, за кордоном ми як медійники відвідували редакції іноземних ЗМІ й через них, а також на численних брифінгах та зустрічах з громадськістю розповідали правду про московську агресію. Такі зустрічі й інтерв’ю відбувалися в низці префектур на островах Хонсю й Кюсю. Окрема щира вдячність за надану фінансову підтримку журналістських організацій японській корпорації Green coop, її керівництву та працівникам у містах Фукуока, Хіросіма, Нагасакі та Кумамото. Вони зробили вагомий внесок у допомогу журналістам України, що постраждали в час війни.
То був візит на запрошення наших іноземних партнерів – Японського фонду майбутніх поколінь (JOF), який очолює Джунічі Ковака – редактор журналу й активний громадський діяч. Японський фонд має давні зв’язки з організаціями «чорнобильців» в Україні – ще від 2011 року. А з 2018-го він співпрацює, зокрема, з ВБФ «Журналістська ініціатива» як інформаційним партнером у просуванні соціальної ініціативи, спрямованої на оздоровлення «чорнобильців» – її назвали «Японський проєкт».
Під час пандемії коронаврусу (в червні 2022-го), прилетівши в аеропорт Ханеда, ми, двоє журналістів, несподівано потрапили... на медичний карантин і мали перебувати «в ізоляції» не одну добу. Для тимчасового «проживання» обрали офіс JOF у Сайтамі, де умови не гірші, ніж у міському готелі. Отож наша щоденна інформаційна робота тривала без перерви (про це – в замітці «Журналістські організації в Україні мають підтримку з Японії» – Джунічі Ковака»). Вранці 27 червня 2022-го я повідомив із Сайтами, що фінансову допомогу журналістським організаціям в Україні надали місцеві підприємці: «Від Anzen style надійшла пожертва в еквіваленті понад 7300 доларів США. Отже, на окремий рахунок НСЖУ у створений творчою спілкою Фонд пам’яті загиблих журналістів потраплять і японські гроші. Кошти з цього рахунку виплачуватимуть дітям та іншим членам родин колег, які через війну втратили життя».
Пан Ковака запитав тоді в Людмили Мех, яка очолює фонд «Журналістська ініціатива»: «На який банківський рахунок надіслати вам зібрані гроші як допомогу журналістам і їхнім сім’ям?» Людмила Григорівна відповіла: «Однозначно – на рахунок Фонду пам’яті загиблих журналістів, який створено в НСЖУ».
Удвох з Наомі Аокі ми вийшли до найближчого банкомату, де представниця Anzen style перевела зібрану готівку в електронну суму, яка й полетіла з Сайтами до Києва. На той час це був найбільший валютний внесок на відповідний спілчанський рахунок.
...Ось так новина з Черкащини про надану грошову підтримку сім’ям Володимира Мукана й Павла Тимошенка ще раз нагадала про добрі справи наших японських партнерів. Вони й по цей час підтримують не лише працівників преси, а й освітян та дітей «чорнобильців» у кількох областях України.
ТЕЛЕСЮЖЕТ ТРК "ІЛЬДАНА" перегляньте, будь ласка, за посиланням (https://www.youtube.com/watch?v=Y-TEPc8tqZ8)
Сергій Шевченко
Фото автора (з Японії) і надане Валентиною Душок (Черкаси)